14 Oct 2011

Euro NCAP Kaza Testi ve Mitsubishi

Mitsubishi'nin araç güvenliği konusundaki hassasiyeti ve öncü yaklaşımından bahsetmiştin. Araçların Euro NCAP kaza testlerinde 5 yıldız alması da bunun kanıtı demiştim. Önce Euro NCAP'ten biraz bahsedeyim.

Avrupa Yeni Araç Değerlendirme Programı ya da kısa adıyla Euro NCAP, Avrupa pazarına çıkacak araçların güvenlliklerini test ediyor. Yani kısaca çarpışma testleri yapıyor. Neredeyse tüm Avrupa ülkeleri tarafından desteklenen kurum, test sonuçlarını "yıldızlı" bir değerlendirmeyle açıklıyor.

Web sitesinden çeşitli otomotiv markarlının test sonuçlarını ve ne kadar güvenli olduklarını görebilirsiniz. İşte Mitsubishi ASX'in NCAP test görüntüleri;


Testlerde araç ön, yan ve direk çarpışma testlerinden geçiyor. Böylece sürücü, yolcu, çocuk ve yaya güvenliği açısından aracın ne durumda olduğu görülmüş oluyor. Bu testlerden en iyi sonucu alan araç 5 yıldız'la ödüllendiriliyor.

Filmde dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Kaza sırasında yaşam alanı dediğimiz sürücü ve yolcuların bulunduğu aracın iç kısmı çarpışmalardan neredeyse hiç etkilenmiyor. Bunun nedeni Mitsubishi araçlardaki RISE gövde sistemi. RISE gövde çarpışma esnasında aracın içe bükülmesini önleyen güçlendirilmiş çelikten bir iskelet yapısı. Bu sayede araç ne kadar hasar görsede içindekiler araçtan sağ çıkabiliyor.

Mitsubishi araçlarındaki diğer güvenli önlemlerinden de bahsedeceğim.

2 comments:

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ said...

2012 yılının ailenize sağlık, mutluluk ve uğur getirmesini dilerim Murat Bey.
Blogu güncellemeyide unutmayınız lütfen:D

Murat Akcicek said...

Teşekkür ederim, size de huzur, başarı ve sağlık dolu bir yıl diliyorum. Evet inşallah seneye daha çok yazmayı umuyorum.