4 Feb 2011

Corona En Güzel Nasıl İçilir?

Corona, bizde pek yaygın tüketilmese de dünya çapında epey hayranı olan bir bira markası. Corona’nın bu kadar sevilen ve ünlü olmasının sebeplerinden biri de içim şekli.

Corona, sıkılıp şişenin ağzından içine tıkılan bir parça limonla içilen; yani böyle bir içme ritüeli olan bir bira. Elbette normal de içebilirsiniz ama Corona’yı Corona yapan onun böyle içiliyor olması.

Peki bu ritüel nereden geliyor? Bu, Latin kültürüne özel, biranın tadını güzelleştirdiğine inanılan bir ritüel olup, dünyaya böyle yayılmış olabilir mi?

Ya da belki de şişeleme, sevkiyat ve bekleme sürecinde şişede oluşabilecek bakterileri yoketmek için kullanılan eski bir Orta Amerika alışkanlığı olduğundan... Bunlar mantıklı ve doğru fikirler ama asıl hikaye çok farklı; 1981 yılında ismi duyulmamış bir restoranda çalışan barmenin biri arkadaşıyla bir iddiaya girer. Barmen, bir Corona şişesinin ağzına bir limon dilimi tıkayıp içerse bardaki müşterilerin de kendisini taklit edeceğini iddia eder.

İşte sakin bir gecede barmenin birinin kafadan uydurduğu basit ama tüm dünyayı saran ritüel böyle doğar. Corona bugün ABD’de Heineken’e rakiptir. Şu bir gerçek ki ritüeller sayesinde markalarla aramızda bağ kuruyoruz. Bu sayede markalar zihnimizde ve dahası kalbimizde yer ediyor.

Kaynak: buy.ology s91-92

2 comments:

Old Sports Pub said...

Peki hangisi ile daha iyi olur. Sarı limon mu, yeşil limon mu? :))

Murat Akcicek said...

Yeşil misket sanırım en iyisi :)