4 Nov 2010

Nasuh Mahruki Ne Demek?

Nasuh Mahruki’yi herkes az çok tanır; ünlü dağcımız, doğa sporları uzmanı ve AKUT’un kurucusu. Geçen gün İKÜ Önder Öztunalı salonunda bir seminer verdi Mahruki. Semineri İKÜ Etkili İletişim Kulübü oranize etti. Caner, Ecem ve Recep’i kutluyorum, bu kulüp harika iş çıkarıyor. Bunun faydasını ileride görecekler. 

100_2298

Mahruki yeni çıkan kitabını (Kendi Everestinize Tırmanın) da anlattı seminerde, hatta seminerin içeriği de büyük oranda  kitaptandı sanırım. Peki ne anlattı Mahruki? …Şeeey güzel bir soru, çünkü not alsam bile bazı yerlerde anlamakta zorlandım. Mahruki iyi bir dağcı olabilir ama iyi bir anlatıcı olmadığı kesin. Salondaki gençlerin gözlerinin kapanmasını engelleyen yegane şey Mahruki’nin ünü ve sunumunda yer alan dağda bayırda çekilmiş gerçek aktüel görüntülerden oluşan videolardı. Hitabet konusunda çalışması gerek.

Şöyle bir etrafıma bakındığımda salonu dolduran gençlerden not tutan kimse göremedim. Herkes sadece izledi. Oysa arada not da alsalar ne güzel olurdu değil mi ama? Belki de gençlerimize not tutma kültürünü/alışkanlığını öğretmeliyiz önce. Bir dakika… burada üniversite öğrencilerinden bahsediyoruz… Neyse boşverin.

Aldığım notlardan bahsediyordum; Kurumsal İletişim’den Ender Baran abimiz Nasuh Mahruki’nin yakın arkadaşlarından. Zaten Ender abimiz de Akut yönetim kurulunda. O yüzden Mahrukiyle uzun süreli bir teşvik-i mesaileri var. Öğlen yemeğinde Ender abiyle Nasuh hakkında konuştuk biraz. Nasuh o kadar yoğun gündemi arasında geceleri az bir uykuyla ve aylarca çalışarak hazırlamış bu kitabı.

Kısacası “disiplin” adamın hayatı olmuş artık. Gel de hasedinden çatlama…

Öyle biri olmasa zaten bu başarıları elde edemezdi. Zaten sadece dağcı da değil Mahruki. Motorsiklet üzerinde tüm baharat yolunu katetmiş (taa Hindistana dek seyahat etmiş). Camel Trophy elemelerinde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanmış. AKUT’u zaten biliyorsunuz. Kısacası extreme spor ve faaliyerlerin hepsinde var. Bu arada birkaç kitap da yazmış.

Peki nereden geliyor bu değirmenin suyu? Ömrü dağcılıkla geçen biri nasıl geçinir? Öğrencilerden biri de sordu bunu Nasuh’a. Cevap sponsorlar. Tüm dağcılık ve diğer girişimleri için herzaman sponsorlar bulmayı başarmış.

Nasuh Mahruki ne demek?

Birçok anlamı varmış Nasuh’un. Nasihat eden mesela. Ayrıca büyük yeminlerden biriymiş; yani bozulmaması gereken yeminlerden. Peki Mahruki? “Ateşte yanmış” anlamına geliyormuş Mahruki. Bu noktada Nasuh Mahruki’nin büyük büyük dedesinin Osmanlı donanması komutanlarından Kaptanı Derya Nasuhzade Ali Paşa olduğunu da öğrenmiş olduk. Ali paşa zamanında Sakız adasındaki Rum isyanını bastırmak için Osmanlı tarafından görevlendirilmiş.

Donanmayla giden Ali paşa isyanı bastırmış. Ancak bir Rum denizci, içi patlayıcı dolu küçük bir tekneyle kaptanın sancak gemisine sürpriz bir saldırı gerçekleştirmiş. Saldırı ne yazık ki başarılı olmuş ve gemi alevlere boğulmuş. Kaptan Ali paşa da şehitler arasındaymış. Bu olaydan sonra aile Mahrukizade ve isim kanunundan sonra da Mahruki olarak anılmış.

Dönelim tekrar notlara…

Büyük Hedefler Seç
Hayatımızda seçtiğimiz hedef ne kadar büyük olursa bizi o kadar güdüleyip, motive ediyor ve sorun çıktığında da ayakta kalmamızı sağlıyor. Daha iyi bir yerde çalışmak bir hedeftir. İşinizde 2 yıl içinde ülkenin en iyi 5 isminden biri olmak daha büyük bir hedeftir.

Hedefi Parçalara Böl
Hedefi belirledikten sonra ara adımlar belirlemek çok faydalı. Bu sayede yolda tökezlemeden ilerlemek daha kolay. Üstelik tam olarak hangi noktada olduğunuzu da bu sayede görebilirsiniz. Atlantiği kayıkla geçmeyi hedefiniz olarak belirleyebilirsiniz. Ancak yolun bir noktasında tam olarak hangi rotada ve nerede olduğunuzu sürekli bilmeniz gerekir. Yoksa kendinizi bir anda Basra körfezinde de bulabilirsiniz.

Değişime Ayak Uydur
Hayatta kalan bir canlı, türlerin en güçlüsü ve zekisi olduğu için bunu başarmamıştır. Değişime ayak uydurabildiği için hayattadır. Değişimlere adapte olun, onları reddetmeye, dışlamaya çalışmak yerine varlığını kabul edip adapte olmaya çalışın. Kazanan siz olacaksınız.

Kararlılık Bir Atımlık Balyoz Vuruşu Değildir
Kararlılık, sahip olunan enerjiyi akıllıca kullanarak baskıyı sürekli ve devamlı kılabilmektir.

İşte Nasuh’un nush’ları böyleydi.

No comments: